augustus 2026
M D W D V Z Z
« Mrt    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Een Overlander (worden)

Een Overlander is iemand die over land naar Africa reist. De eenvoud van deze woorden verhullen de complexiteit van zo’n reis. Globaal gezien zijn er 2 routes; via Marokko en langs de kust naar beneden of via Egypte en Sudan. Afhankelijk van de interne oorlogen, hongersnoden, plunderende bendes en extreem corrupte grensambtenaren kiezen reizigers hun weg. Beide routes worden gereden, maar van enige stabiliteit is geen sprake. Gemiddeld lees je, behalve over grensposten, weinig horrorverhalen van reizigers.

Er zijn reizigers die puur voor het geld auto’s naar Africa rijden. Verhalen van studenten is BMW’s of Mercedes die in 3 weken naat Africa knallen. Tot voorbij Mauritanië ligt er tegenwoordig asfalt. Er zijn reizigers die kiezen voor de Piestes in de Sahara’s. In teams doorkruizen ze de eindeloze zandduinen en omzeilen ze de gigantische mijnenvelden die daar liggen.

De Sudan route is een tweede optie. Egypte als supercorrupt en uitermate onvriendelijk voor reizigers. Met Ethiopie als zeer onzekere faktor om dan in de relatief politiek rustige en veilige landen te komen als Kenia.

De minst gebruikte route omdat het lang niet mogelijk was en misschien door de recente problemen wederom niet mogelijk, is via Turkije, Iran en Oman. Hierbij zijn vooral Jemen en Ethiopie de onzekere faktoren.

Wat de Overlanders gemeen hebben is het reizen, ondergedompeld worden in andere culturen. Je eigen grenzen leren kennen, ondergaan en aanpassen, incasseren, maar nog meer genieten en de hoofdrolspeler zijn van een onvergetelijk avontuur wat door nog steeds maar een handjevol mensen per jaar wordt geprobeerd.

Overzicht kaartje

Overzicht kaartje

Een Overlander worden gaat niet vanzelf. Hoe gek moet je zijn. Bij een Overlander hoort een 4×4. Stoer, groot en sterk, maar heel veel overlanders wagen de trip ook een een lelijke Eend, of een Unimog Truck. De gemiddelde avonturier neemt de Landrover.

land-rover-109-series

Landrover Series 109

Of de wat nieuwere en sterkere One-Ten

Landrover One-Ten

Landrover One-Ten

Na lang wikken en wegen en heel veel lezen hebben wij gekozen voor de nog maar zelden in Nederland voorkomende Toyota HJ60. Onderdelen in Nederland duur, in Africa ruim voldoende te verkrijgen. Ongecompliceerde techniek, geen electronica. Normale maten bouten en moeren, normaal schroefdraad en geen last van lekkende en doorgeslagen motorblokken die altijd nat zijn van olie. En een oersterke V6 4 LTR motor.

toyota-hj60

Toyota HJ60

 Nu de keus is gemaakt en wij ook daadwerkelijk een Toyota HJ60 hebben gekocht, zijn de basisingredienten aanwezig om een Overlander te worden.

Comments are closed.